۱۶ راه برای اینکه کودک از آمپول نترسد

عکس   16 راه برای اینکه کودک از آمپول نترسد

هرکاری بکنی حاضر نیست برود دکتر و آمپول بزند.

آنفلوآنزا ضعیفش کرده و از شدت بدن درد نای حرکت کردن ندارد اما به آمپول زدن رضایت نمی دهد. روی اعتراف کردن ندارد اما همه فهمیده اند از آمپول می ترسد.

روانشناسان می گویند عموم رفتارهای ما در بزرگسالی, ریشه در کودکی دارد و اگر به رفتار کودکان و بزرگسالان بنگریم به راحتی منشاء این ترس را متوجه می شویم. ترسی که با هربار شنیدن جمله " اگه شیطونی کنی می برمت دکتر آمپول بزنه" بیشتر شده است. بنابراین ترس از دکتر و آمپول و بررسی دلایل آن اهمیت ویژه ای پیدا می کند. کافیست نیم ساعتی را در قسمت تزریقات درمانگاهی بنشینید, گوشتان کاملا به صدای جیغ کودکان عادت می کند. البته این ترس از آمپول در کودکان برای برخی والدین به دردسر تبدیل شده است. برای پیدا کردن دلایلش می توانید گفت و گوی ما را با دکتر آناهیتا خدابخشی کولایی, مشاور و روانشناس خانواده بخوانید.

ترس از آمپول زدن مانند هرچیزی که در و ناراحتی داشته باشد طبیعی است و برای خیلی ها حتی آدم بزرگ ها هم چندان لذت بخش نیست. چه برسد یه بچه ها. به خصوص که بعضی بچه ها تصور می کنند با آمپول زدن بدنشان پاره می شود, خون می آید و بعد ممکن است درد برای همیشه باقی بماند. به هرحال ترس از آمپول تا حدی عادی و طبیعی است.

چرا از آمپول می ترسه؟

بسیاری از پدرها و مادرها بچه را از دکتر و پرستار می ترسانند و برای تنبیه بچه به او می گویند: " اگر این کار را بکنی, تو را می برمت دکتر, تا آمپول بزند." درواقع والدین برای آرام کردن و نشاندن کودک و یا منصرف کردن از خواسته هایش, او را با دکتر و آمپول تهدید می کنند. جالب است بدانید بعضی از والدین خودشان به شدت از آمپول می ترسند و الگوی بدی برای کودک خود هستند. بنابراین عجیب است اگر توقع دارند کودکشان از آمپول نترسد. البته بعضی از بچه ها در دوره ای از غریبه ها می ترسند و در واقع ترسشان از فردی ناآشناست که قرار است آمپول بزند نه لزوما از خود آمپول. در چنین شرایطی مادر باید کودک را در آغوش بگیرد و او را با فردی که عمل تزریق را انجام می دهد تنها نگذارد تا کودک احساس امنیت کند.

چه کار کنیم نترسه؟

شاید متوجه این موضوع شده باشید که حتی کودکانی که برای اولین بار نزد دکتر می روند هم از دکتر می ترسند. این موضوع به دلیل رفتار قبلی والدین است که برای تهدید کردن کودک از دکتر و پرستار و آمپول نام برده اند. این رفتار تصویر وحشتناکی در ذهن کودک ایجاد می کند. در چنین موقعیتی دکتر, پرستار و آمپول برای کودک با مفاهیمی لولو, آقا دزده یا هرچیز بد دیگری متناظر می شود. او نمی تواند درک کند که این رفتار والدینش فقط برای تهدید اوست.

۱-نیاز نیست که حتما قبل از اینکه بچه را نزد پزشک ببرید درباره آمپول با او حرف بزنید. زیرا در بسیاری از اوقات بچه ها چند روز قبل دچار وحشت می شوند. اجازه دهید زمانی که نزد دکتر رفتید آرام آرام متوجه شود که قرار است آمپول بخورد.

۲-بهتر است قبل از آمپول زدن, آمپولی را روی عروسک و یا پرتقالی فرو کنید و به او نشان دهید با آمپول زدن اتفاق خاصی رخ نمی دهد و ممکن نیست جایی از بدن پاره یا سوراخ شود.

۳-از کتاب هایی که نشان دهنده پرستاری مهربان و دوست داشتنی درحال آمپول زدن است استفاده کنید.

۴-وسایل اسباب بازی پزشکی برای او فراهم کنید و در بازی از او بخواهید دکتر شما شود و با آمپول اسباب بازی شما را درمان کند.

۵-اگر وسایل پزشکی اسباب بازی در اختیار ندارید, می توانید ماکت آنها را بسازید و نقش مریض را بازی کنید و از کودکتان بخواهید دکتر شود و شما را آمپول بزند. البته حواستان باشد گریه و زاری نکنید. آن عملی را انجام دهید که توقع دارید کودتان بعد از تزریق انجام دهد.

۶-گاهی ترس کودکان به دلیل خاطره بد از یک پزشک است. پزشک او را عوض کنید.

۷-ممکن است پزشک یا پرستاری که آمپول را به کودکتان تزریق می کند, تزریقاتش دردناک باشد. پس بهتر است از نحوه تزریق آنان نیز مطلع باشید.

۸-اگر کودکی را دیدید که آمپول زد و گریه نکرد, اجازه دهید فرزندتان با او صحبت کند تا آرامش بگیرد.

۹-زمانی که به کودکتان آمپول تزریق شد و درد داشت داستانی برای او تعریف کنید که قهرمان داستان همسن و سال اوست و توانسته بر ترس خود غلبه کند.

۱۰-اگر می خواهید کودک در زمان آمپول زدن آرامش داشته باشد, قبل از آن بگویید تا ۱۰ بشمارد تا تزریق تمام شود و همراهش اعداد را بشمارید.

۱۱-در مواقع بازی کردن به او یاد دهید که چگونه عضلات خود را شل کند و یا نفس عمیق بکشد, زیرا این اعمال باعث کم شدن درد می شود.

۱۲-هیچ وقت به او دروغ نگویید و قول ندهید که اگر دکتر برویم آمپول نمی زند. وقتی میدانید آمپول درد دارد به او نگویید آمپول که درد ندارد! اگر بگویید دکتر آمپول نمی زند با تجویز پزشک و تزریق آمپول, کودک به شما بی اعتماد می شود.

۱۳-می توانید از تکنیک حواس پرتی نیز استفاده کنید. به عنوان مثال در آن لحظه برای او کتاب بخوانید یا اسباب بازی هایش را همراه ببرید.

۱۴-پس از تزریق آمپول در صورتی که بی تابی نکرد, او را تشویق کنید و برایش جایزه بخرید.

۱۵-برای اینکه کودک باور کند آمپول, آسیبی به او نمی رساند, زمانی خودتان یا همسرتان تزریق دارید فرزندتان را همراه ببرید تا عمل تزریق را ببیند.

۱۶-اگر کودکتان علاوه بر آمپول از دکتر نیز می ترسد, هدیه ای را تهیه کنید تا دکتر به کودکتان بدهد.

   

ارسال این پست به دوستانتان در فیس نما, کلوب, تویتر و فیس بوک

محبوب کن - فیس نماداغ کن - کلوب دات کامتوییت کنیداشتراک گذاری در فیس بوک
  • برچسب:

  • هنوز دیدگاهی ثبت نشده است!