ویژگی های عینک آفتابی مناسب چیست

عکس   ویژگی های عینک آفتابی مناسب چیست

زیبا شدن چهره شما مهمترین دلیل انتخاب عینک آفتابی نیست, بلکه کار اصلی عینک آفتابی محافظت از چشمان شما در برابر نور و اشعه های مضر آفتاب است.

اگر شما می خواهید که چشمان خود و فرزندانتان را در مقابل اشعه خیره کننده خورشید که موجب آب مروارید در آینده می شود مراقبت کنید، برای انتخاب عینک آفتابی باید به دلایل دیگری غیر از زیبایی ظاهری توجه کنید. اگر چه بدن انسان سلول های آسیب دیده خود را بخوبی جایگزین می کند، اما سلول های عدسی چشم در صورت آسیب دیدگی جایگزین نمی شوند. آسیب ناشی از اشعه ماورا» بنفش و به میزان کمتری مادون قرمز در طول زمان تجمع یافته و موجب ایجاد نواحی تار روی قرنیه می شود. با وجود آب مروارید دید فرد ضعیف شده و نیاز به عمل جراحی پیدا می شود. تخریب ماکولا که یک بیماری دیگر چشمی ناشی از آسیب شبکیه است نیز با برخورد مستقیم اشعه آفتاب به شبکیه تسریع می شود. مهمترین اشعه ای که چشمان ما باید در مقابل آن محافظت شود اشعه ماورا» بنفش می باشد. بیشتر عینک های آفتابی که توسط مسدودکننده اشعه ماورا» بنفش پوشیده می شوند اشعه ماورا» بنفش نوع  B  را مسدود می کنند. علاوه بر اشعه ماورا» بنفش میزان روشنایی نیز مهم است. نکته ای که اکثریت مردم به آن توجه نمی کنند این است که زمانی که از داخل ساختمان به خارج می رویم چشم ما با نور هزاران برابر بیشتر از داخل مواجه می شود این موضوع باعث ناراحتی چشم انسان می شود. بنابراین، این سوال مطرح می شود که آیا عینک آفتابی با شیشه تیره تر بهتر است؟ شیشه های شفاف ۹۰ درصد نور را عبور می دهند. هر چه شیشه عینک تیره تر باشد نور کمتری از آن عبور می کند. عینک های با شیشه کمرنگ حدود ۷۵ تا ۸۰ درصد نور را عبور می دهند. شما با میزان ۱۰ تا ۱۲ درصد نور می توانید خیلی خوب ببینید. اما پزشکان دامنه ۲۰ درصد عبور نور در عینک های آفتابی را توصیه می کنند. 

آزمایش مناسب بودن عینک های آفتابی 

عینک های آفتابی که فاقد هر گونه مشخصات باشد، برای چشم ها ضرر داشته و باعث پدیده ای به نام عدم آسایش از نور می شوند. در صورت به وجود آمدن پدیده مزبور، افراد دچار عوارض دیگری همچون خستگی، سرخی چشم، تاری دید، درد چشم و سردرد می شوند. مشخصات فنی عینک های آفتابی از مهمترین شاخص های انتخاب عینک آفتابی استاندارد است. همچنین اپتومتریست ها با توجه به شغل افراد، زمان های استفاده از عینک و براساس پارامترهای شاخص  OD  (چگالی نوری) نوع خاص عینک های آفتابی را توصیه می کنند. اولین راه برای تشخیص این است که زیرشیشه عینک فتوکرومیک یک مقوای تیره گذاشته و عینک آفتابی را روی شیشه بگذاریم به نحوی که سطح آن را کاملا بپوشاند و در حدود ۳۰ ثانیه در مقابل نور آفتاب قرار دهیم; همچنین در کنار آن یک شیشه مشابه قرار داده و بعد از مدت ذکر شده میزان تیرگی دو شیشه را مقایسه کنیم که اگر تفاوتی بین آنها مشاهده نشود; نتیجه می گیریم که عینک آفتابی جاذب پرتوهای ماورابنفش نیست و نباید از آنها استفاده کرد. آزمایش دیگر این است که در عینک های آفتابی نباید جابه جایی تصویر مشاهده شود و وجود چنین علائمی نشان دهنده عدم مرغوبیت عدسی عینک آفتابی است; همچنین عینک های آفتابی باید فاقد هرگونه کج و معوج بودن باشند. بنابراین از داخل عدسی و فاصله ۴۰ سانتیمتری به اشیا» نگاه می کنید و آن را به حالت دورانی تکان دهید; درصورتی که هرگونه چرخش، جابجایی و یا تغییر شکل در اشیا» مشاهده شود نشان دهنده نامناسب بودن عدسی عینک آفتابی است.

رنگ مناسب عینک آفتابی 

رویهمرفته بهترین رنگ برای شیشه عینک آفتابی خاکستری می باشد. این رنگ تمام طیف نور را به طور یکسان جذب می نماید. اگر شخصی دارای کور رنگی باشد نباید از همه رنگ های عینک آفتابی استفاده کند. ۸ درصد مردان و تقریبا صفر درصد زنان دچار اختلالات رنگ یا همان کوررنگی هستند. آنها باید بسته به نوع اختلال رنگ خود رنگ خاصی را جهت شیشه عینک آفتابی خود انتخاب کنند. شیشه قهوه ای کمرنگ در افراد دچار اختلال رنگ سبز مناسب نمی باشد. شیشه سبز رنگ برای افراد دچار اختلال رنگ سبز و قرمز مناسب نمی باشد. شیشه خاکستری مناسب ترین رنگ برای مردان می باشد. زنان می توانند از شیشه های سبز و قهوه ای استفاده کنند. شیشه قرمز و صورتی برای تمامی افراد نامناسب است. 

عینک آفتابی و اطفال

والدینی که برای فرزندان خود نیز از عینک آفتابی استفاده می کنند عمل درستی انجام می دهند. چشم پزشکان عقیده دارند که تمام انسان ها باید از عینک آفتابی استفاده کنند. علائم آب مروارید حتی در نوجوانان نیز دیده می شود. استفاده از عینک آفتابی بخصوص مابین ساعات ۱۰ صبح تا ۲ بعدازظهر مهم است. حتی در کودکانی که چشم های تیره داشته و این نکته باعث محافظت نسبی چشم آنان می شود نیز استفاده از عینک آفتابی الزامی است. کودکانی که از عینک طبی استفاده می کنند نیز مانند بالغین می توانند از عینک آفتابی طبی استفاده کنند. همچنین عینک آفتابی به شکل کلیپ روی عینک آفتابی قابل استفاده است. نکته مهم در مورد کودکان این است که عینک آفتابی آنان باید راحت بوده تا به استفاده از آن ادامه دهند.

جنس شیشه های عینک آفتابی

به طور کلی شیشه عینک های آفتابی باید در مقابل حرارت و ضربه مقاوم باشد.

۱ ) عینک های آفتابی که لنز آنها شیشه ای است از معروف ترین جنس های مورد استفاده هستند و معمولا در مقابل خراشیدگی مقاوم می باشند. شیشه برای جلوگیری از اشعه ماورا» بنفش کفایت می کند. ولی عینک های آفتابی فتوکرومیک که وقتی فرد وارد روشنایی می شود، شیشه عینک تیره تر می شود بهترین انتخاب می باشند. علیرغم اینکه این شیشه ها خراش و خط برنداشته و سال ها قابل استفاده هستند اما تا حدی سنگین می باشند.

۲ ) شیشه های پلاستیکی از نوع شیشه ای سبک تر است. همچنین بعضی از انواع آنها در مقابل خراش مقاوم هستند. شیشه هایی که از جنس پلی کربنات هستند از معروف ترین انواع این گروه است که در مقابل ضربه مقاوم است. اینگونه شیشه ها در شرایط ویژه مثل ورزش های خطرناک و دسته جمعی یا کودکانی که فعالیت آنها زیاد است کاربرد دارد.

نکاتی برای استفاده از عینک آفتابی

۱) یک عینک خوب زمانی از چشم شما نگهداری می کند که روی چشمانتان باشد، نه اینکه داخل داشبورد ماشین و یا داخل جیب کت باشد و یا اینکه آن را روی پایین ترین قسمت بینی قرار دهید و یا روی سرتان بگذارید.

۲ ) فراموش نکنید حتما از درون شیشه عینک بیرون را نگاه کنید. به چشمان خود اجازه دهید که قضاوت کند چگونه محیط بیرون را می بیند.

۳ ) شما به عینکی نیاز دارید که به اندازه کافی شیشه آن تیره باشد تا از چشمان شما در مقابل نور زیاد محافظت و احساس راحتی نماید و نیز تیرگی آن به حدی نباشد که قدرت دید شما را در تاریکی کم نماید و یا استفاده از آن موجب اشتباه در تشخیص رنگ ها شود.

۴ ) افرادی که از عینک ها یا لنز های طبی استفاده می کنند، اگر آنها پرتو  UV  را از خود عبور می دهند، برای نگهداری از چشم باید از عینک های آفتابی استفاده نمایند.

۵ ) کودکان هرگز نباید از عینک های اسباب بازی استفاده نمایند. چرا که شیشه این عینک ها قادر به جذب و انعکاس پرتو های مضر نیست. 

۶ ) نوع عینک آفتابی برای کودکان شبیه عینک بزرگسالان است اما به دلیل تحرک زیاد آنها ارجح آن است که شیشه آن از پلی کربنات که نشکن است، استفاده شود.

۷ ) برای رانندگان استفاده از عینک آفتابی یک وسیله ضروری است; چرا که علاوه بر محافظت از چشم با کاهش شدت نور موجب افزایش دقت و دید هنگام رانندگی می شود.

۸ ) استفاده از عینک های آفتابی معمولی در شب جایز نیست. اما رانندگان می توانند در شب از نوعی عینک که رنگ شیشه های آن نارنجی است استفاده نمایند و این عینک ها علاوه بر اینکه موجب کاهش شدت نور چراغ های ماشین های روبه رو می شود نیز باعث می شود راننده بخش های تاریک جاده را بهتر ببیند.

۹ ) قاب عینکی که انتخاب می کنید باید حدقه چشم را بپوشاند و به طور کامل از ورود نور به چشم جلوگیری نماید.

۱۰ ) هرگز فرم و ظاهر عینک را دست کم نگیرید; چرا که در صورتی از آن استفاده می کنید که به لحاظ ظاهری از نظر خودتان و دیگران قابل قبول باشد.

عکس   ویژگی های عینک آفتابی مناسب چیست

   

ارسال این پست به دوستانتان در فیس نما, کلوب, تویتر و فیس بوک

محبوب کن - فیس نماداغ کن - کلوب دات کامتوییت کنیداشتراک گذاری در فیس بوک

هنوز دیدگاهی ثبت نشده است!