عکس : عامل جنایت سعادت‌آباد به دار آویخته شد

عکس : عامل جنایت سعادت‌آباد به دار آویخته شد

عامل جنایت سعادت‌آباد به دار آویخته شد/گریه های مادر مقتول در دادگاه:کسی به داد پسرم نرسید
در ادامه جلسه‌ رسیدگی فیلم منتشرشده از این جنایت در دادگاه پخش شد که در هنگام پخش فیلم مادر مقتول به شدت تحت تاثیر قرار گرفت و به همین دلیل به بیرون از دادگاه راهنمایی شد. وی حین خروج از صحن دادگاه در حالی که به شدت گریه می‌کرد، مدعی بود که پلیس در این صحنه تنها ایستاده و مرگ فرزند او را تماشا کرده است. متهم نیز حین پخش فیلم تحت تاثیر قرار گرفت و شروع به گریه کرد.

فارس: پرونده قاتل سعادت‌آباد صبح امروز با اجرای حکم قصاص یعقوب مختومه شد.

صبح روز ۶ آبان امسال، اهالی خیابان‌های منتهی به میدان کاج واقع در منطقه سعادت‌آباد، در حالی با فریادهای کمک‌خواهی مردی جوان به خیابان آمدند که تصور نمی‌کردند در روزهای آینده این واقعه نه‌تنها در تهران بلکه در سراسر ایران به نام حادثه «سعادت‌آباد» معروف شود.

مردم در خیابان، جوانی را مشاهده کردند که توسط شخص دیگری به شدت مجروح شده و فرد ضارب به هیچ‌کس اجازه دخالت برای نجات جوان مصدوم را نمی‌دهد و حتی با گذاشتن چاقو بر سینه‌اش تهدید به خودکشی می‌کرد.

بعد از گذشت دقایق طولانی از این حادثه، نه مردم و نه مأموران پلیس حاضر در صحنه به خود اجازه برخورد با عامل این جنایت را ندادند تا اینکه جوان مجروح مقابل چشمان مردم و مأموران پلیس جان داد.

حدود یک هفته از وقوع این حادثه گذشته بود که کم‌کم برخی از مردم فیلم‌هایی را که از نحوه قتل تهیه کرده بودند، روی سایت‌ها قرار دادند تا واکنش مسئولان انتظامی و قضایی به آن آغاز شود.

چند روز از انتشار فیلم در اینترنت می گذشت که یکی از مسئولان نیروی انتظامی مدعی شد ۲ مأمور خاطی در حادثه سعادت‌آباد به دلیل سهل‌انگاری توسط مرجع قضایی دستگیر شده‌اند.

البته نیروی انتظامی در تاریخ اول آذرماه با انتشار گزارشی درباره حادثه مدعی شد این دو مأمور در این قضیه قصوری نداشته و صحنه را هم مدیریت کرده‌اند و رسانه‌های گروهی به ناحق عملکرد ناجا را مورد هجمه قرار داده‌اند.

* بررسی موضوع در کمیسیون امنیت ملی مجلس

کاظم جلالی، سخنگوی کمیسیون امنیت ملی مجلس در تاریخ ۱۸ آبان به خبرنگاران گفت: موضوع درگیری دو جوان در میدان کاج سعادت‌آباد تهران که منجر به مرگ فجیع یکی از آنها در برابر دیدگان مردم شد، در نشست مشترک اعضای کمیسیون امنیت ملی مجلس با مسئولان وزارت کشور و نیروی انتظامی بررسی می‌شود.

یک روز بعد از این اظهارات، جلالی دوباره در جمع خبرنگاران حاضر شد و به ارائه گزارش جلسه کمیسیون امنیت ملی با سردار ساجدی‌نیا، جعفری دولت‌آبادی دادستان تهران و عبدالهی معاون امنیتی وزیر کشور پرداخت و گفت: ساجدی‌نیا فرمانده نیروی انتظامی تهران بزرگ در تشریح حادثه سعادت‌آباد گفت که در این حادثه ساعت ۹:۵۶ صبح اولین تماس با پلیس ۱۱۰ گرفته شد و بعد از آن نیز ۱۹ تماس پیاپی با مرکز پلیس گرفته شده بود.

وی افزود: رئیس پلیس تهران گفت که ۴ دقیقه بعداز اولین تماس، پلیس در محل حادثه حاضر شده و فرد مضروب را به بیمارستان شهید مدرس انتقال داده است به طوری که یکی از ماموران پلیس با تهیه برانکارد فرد مضروب را به بیمارستان منتقل کرده است.

جلالی افزود: بر اساس گفته‌ فرمانده نیروی انتظامی فرد مضروب در ساعت ۵ عصر فوت می‌کند در حالی که فرد مهاجم تا ساعت ۱۰:۲۰ در محل حادثه حضور داشته و با سلاح سرد اقدام به عربده‌کشی می‌کرده است و بعد از ساعت ۱۰:۲۰ فرد مهاجم را به یک مغازه هدایت و دستگیر می‌شود.

جلالی تاکید کرد: این سوال که چرا از ساعت ۱۰ تا ۱۰:۲۰ فرد مهاجم در محل حادثه اقدام به رعب و وحشت کرده بود، وجود دارد و نمایندگان مجلس از فرمانده نیروی انتظامی سوال کردند که چرا مامورین نیروی انتظامی به فرد مهاجم شلیک نکرده و یا با اسپری او را مورد هدف قرار نداده است.

وی با بیان اینکه سردار ساجدی‌نیا قائل است از ساعت ۹:۵۶ تا ۱۰:۲۰ پلیس موفق به دستگیری فرد مهاجم و انتقال فرد مضروب به بیمارستان شده است، گفت: برخی از حاضرین در محل حادثه چنین اعتقادی ندارند و می‌گویند که پلیس برای حضور در محل حادثه و دستگیری فرد متجاوز تعلل زیادی داشته است.

وی افزود: کمیسیون امنیت ملی مجلس کمیته داخلی را مامور کرده است که گزارش میدانی از محل حادثه سعادت‌آباد را تهیه کند که مسئول این گزارش آقای سروری است.

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس گفت: فرمانده نیروی انتظامی تهران در پاسخ به سؤالات نمایندگان مبنی بر اینکه چرا افسر پلیس به فرد مهاجم شلیک نکرده است، گفته است که در یکی از حادثه‌ها افسر پلیس به فرد مهاجم شلیک کرده بود که مامور ما به پرداخت ۹میلیون دیه محکوم شد.

* اختلاف نظر ساجدی‌نیا و معاون امنیتی وزیر کشور درباره نحوه برخورد با مهاجمان مسلح

جلالی افزود: فرمانده نیروی انتظامی تهران بر خلاف معاون امنیتی وزیر کشور معتقد است که برای برخورد با مهاجمانی که مسلح به سلاح سرد و گرم هستند، خلاء قانونی وجود دارد اما آقای عبدالهی معتقد است که خلاء قانونی وجود ندارد و مشکل تفسیر قضات از قانون است.

* فیلم سعادت‌آباد ۳۰۰ بار در رسانه‌های جهان پخش شد

بیژن نوباوه نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی در هشتمین همایش بسیج و رسانه که در مشهد مقدس برگزار شد، اهداف جنگ سایبری دشمن را ایجاد نگرش منفی مردم نسبت به نظام، القای ناامیدی، تهییج افکار علیه نظام، ایجاد شکاف بین جامعه و حاکمیت، تقویت روحیه اپوزیسیون و برجسته‌سازی برخی نقاط و مسائل در کشور دانست و گفت: برای مثال فیلم قتلی که اخیراً‌ در سعادت‌آباد تهران رخ داد تاکنون ۳۰۰ بار از رسانه‌های جهان پخش شده است.

* آغاز محاکمه قاتل ۲۴ روز بعد از قتل

با توجه به حساسیت فوق‌العاده‌ای که بعد از این قتل در سطح جامعه ایجاد شد، رئیس قوه‌قضاییه دستور داد تا پرونده به صورت فوق‌العاده و خارج از نوبت رسیدگی شود.

پرونده بعد از طی مراحل تحقیقاتی در دادسرای جنایی تهران، به دادگاه کیفری استان تهران ارجاع داده شد که در تاریخ ۳۰ آبان ماه به ریاست قاضی نورالله عزیزمحمدی، رئیس شعبه ۷۱ دادگاه کیفری، محاکمه متهم به صورت علنی و با حضور اهالی رسانه در مجتمع امام خمینی آغاز شد.

* پخش فیلم حادثه در دادگاه مادر مقتول را مجبور به خروج از دادگاه کرد

در ادامه جلسه‌ رسیدگی فیلم منتشرشده از این جنایت در دادگاه پخش شد که در هنگام پخش فیلم مادر مقتول به شدت تحت تاثیر قرار گرفت و به همین دلیل به بیرون از دادگاه راهنمایی شد. وی حین خروج از صحن دادگاه در حالی که به شدت گریه می‌کرد، مدعی بود که پلیس در این صحنه تنها ایستاده و مرگ فرزند او را تماشا کرده است. متهم نیز حین پخش فیلم تحت تاثیر قرار گرفت و شروع به گریه کرد.

در صحنه‌های مختلف فیلم مشهود بود که متهم بر ‎خلاف اظهاراتش در دادگاه مبنی بر اینکه در صحنه حادثه فقط مقتول را می‌دیده است به وضوح با مردم حرف می‌زند و به آنها پرخاشگری می‌کند. او همچنین خطاب به مجروح گفت: به تو گفته بودم که تو را خواهم کشت.

در این فیلم، صحنه‌های از حضور مأموران پلیس و مردم و تهدید به خودزنی متهم مشاهده شد.

* یعقوب: حماقت کردم به حرف کیمیا گوش دادم

یعقوب در مورد نقش کیمیا در این حادثه گفت: من ابتدا به خاطر علاقه‌ای که به کیمیا داشتم حرفی از او به میان نیاوردم و در مرحله‌ بازپرسی نیز چیزی نگفتم اما حالا می‌بینم چرا دو جوان نابود شوند اما این زن به دنبال زندگی خود برود؛ بنابراین باید واقعیت را بگویم.

وی ادامه داد: او به من گفت که یزدان صبح به دفتر می‌رود وگرنه من هیچ اطلاعی از رفتن او نداشتم. اگر او این مطلب را نمی‌گفت اصلا به صحنه‌ حادثه نمی‌رفتم.

این متهم اضافه کرد: نمی‌دانم سعیده دنبال چه‎چیزی بود. البته من هم احمق بودم چراکه او همه را جادو می‌کرد. ای کاش به جای کشتن یزدان کیمیا را کشته بودم.

* کیمیا: قرار بود یعقوب با دریافت ۱۰۰ میلیون کنار بکشد

کیمیا در جلسه محاکمه درباره نحوه آشنایی یعقوب و یزدان گفت: بعد از اینکه فهمیدم یعقوب از زندان آزاد شده است، قصد داشتم به هر نحوی از او دوری کنم حتی با خواهرم به شمال رفتم. اما یعقوب با من تماس گرفت و گفت از کارهایش پشیمان شده و دیگر قصد آزار و اذیت مرا ندارد.

کیمیا گفت: بعد از اینکه به تهران آمدم، یعقوب از من خواست با او به فرحزاد بروم اما من به خاطر ترسی که از او داشتم از این کار امتناع کردم؛ او سراغ همکاران من رفت و از آنها پرسید آیا کیمیا با مرد دیگری ارتباط دارد که گویا یکی از همکارانم گفته بود من با یزدان ارتباط دارم.

وی افزود: از آن روز به بعد از دفترم فرار کردم و یعقوب هم شماره یزدان را پیدا کرد. من از او شکایت کردم و قرار بود شنبه بعد از حادثه شاهدانم را به دادگاه ببرم. یعقوب با یزدان صحبت کرده بود و قرار بود ۱۰۰ میلیون تومان پرداخت کند تا یعقوب دیگر سراغ من نیاید؛ یعقوب ابتدا این پیشنهاد را قبول کرد اما در ادامه منصرف شد.

کیمیا افزود: یزدان به من زنگ زد و مدعی شد که برای اینکه یعقوب مرا رها کند، به دروغ به او گفته که با من ارتباط دارد؛ همین حرف او باعث شد که یعقوب به شدت عصبانی شده دست به این کار بزند.

* حکم دادگاه: قصاص یعقوب؛ تبرئه کیمیا

یک روز بعد از برگزاری جلسه دادگاه، حکم دادگاه درباره متهمان این پرونده صادر شد. یعقوب، متهم ردیف اول این پرونده به خاطر ارتکاب قتل، قدرت‌نمایی با چاقو و رابطه نامشروع با کیمیا به قصاص، ۲ سال حبس و ۱۷۴ ضربه شلاق محکوم شد.

کیمیا نیز ضمن تبرئه از اتهام معاونت در قتل عمدی، به علت ارتباط نامشروع با یعقوب به تحمل ۱۰۰ ضربه شلاق محکوم شد.

* ارسال پرونده به دیوان عالی کشور

عزیزمحمدی قاضی این پرونده درتاریخ ۲۷ آبان در گفت‌وگو با خبرنگار قضایی فارس، گفت: پرونده "یعقوب " قاتل حادثه سعادت‌آباد، امروز برای رسیدگی و اعلام نظر درباره حکم صادره به دیوانعالی کشور ارسال شد.

* دیوان عالی کشور: تأیید قصاص؛ نقض رابطه نامشروع

عباس جعفری دولت‌آبادی دادستان تهران در تاریخ ۵ دی‌ماه در نشست خبری با خبرنگاران با اشاره به این مطلب که حکم متهم پرونده قتل در میدان کاج سعادت‌آباد به همان کیفیتی که در حکم دادگاه بدوی به آن اشاره شده بود از سوی دیوان عالی کشور تایید شده گفت: البته درباره متهم ردیف دوم این پرونده که اولیاء دم نسبت به مجازات وی اعتراض داشتند از سوی دیوان پذیرفته نشده است.

وی خاطرنشان کرد: قرارمان این است که در صورت اینکه اولیاء دم تقاضای اجرای حکم قصاص داشته باشند این حکم هفته آینده به همان کیفیتی که در حکم دادگاه بدوی به آن اشاره شده اجرا شود.

وی در پاسخ به سؤال خبرنگاری مبنی بر زمان و نحوه اجرای حکم گفت: این حکم قرار است در ملأعام انجام شود اما از آنجا که اجرای آن نیازمند مقدماتی است اجازه دهید در زمان مقرر موضوع به اطلاع خبرنگاران رسانه‌ها برسد.

این در حالی بود که بر اساس رأی صادره در دیوان عالی کشور، حکم دادگاه درباره محکومیت متهمان پرونده به اتهام رابطه نامشروع و تحمل ۱۰۰ ضربه شلاق نقض شده بود.

* ارسال پرونده به دادسرای جنایی

بعداز برگشت پرونده از دیوان عالی کشور به دادگاه کیفری استان تهران، قاضی عزیزمحمدی بعد از بررسی رأی دیوان عالی کشور، در تاریخ ۷ دی‌ماه پرونده را به واحد اجرای احکام دادسرای جنایی تهران فرستاد.

شایعاتی درباره زمان اجرای حکم در بین رسانه‌ها منتشر شده بود که برخی مدعی بودند این حکم روز سه شنبه اجرا خواهد شد اما جابری قاضی واحد اجرای احکام این شایعات را نادرست خواند و ساعاتی بعد در گفت‌وگو باخبرنگار حوادث فارس،‌ زمان اجرای حکم را صبح چهارشنبه اعلام کرد.

* اجرای حکم شلاق

باتوجه به اینکه در حکم صادره از سوی دادگاه، متهم محکوم به تحمل ۷۴ ضربه شلاق درباره قدرت‌نمایی با چاقو شده بود، روز دوشنبه حکم شلاق این متهم اجرا شد.

*سعادت‌آباد؛‌ ایستگاه اول و آخر یک دوئل عشقی

بعد از گذشت ۶۹ روز از زمان وقوع قتل و تشکیل پرونده موسوم به «سعادت‌آباد»، صبح امروز چهارشنبه ۱۵ دی‌ماه ۱۳۸۹ با حضور مسئولان مربوطه،‌ یعقوب،‌ متهم پرونده سعادت‌آباد به محل حادثه آورده و در ملاءعام به دار مجازات آویخته شد.

وی گفت: "یعقوب"، متهم ردیف اول به اتهام قتل عمد به قصاص، به اتهام زنای غیر محصن به ۱۰۰ ضربه شلاق و به اتهام قدرت‌نمایی با چاقو به دو سال حبس و ۷۴ ضربه شلاق محکوم شد.

هیات قضایی شعبه ۷۱ دادگاه کیفری استان تهران پس از برگزاری محاکمه متهمان حادثه سعادت‌آباد، رای این پرونده را صادر کرد.

قاضی نورالله عزیزمحمدی، رئیس شعبه ۷۱ دادگاه کیفری استان تهران که روز یکشنبه به ریاست او جلسه‌ محاکمه متهمان جنایت سعادت آباد (میدان کاج) برگزار شد، در گفت‌وگوی اختصاصی با ایسنا به تشریح رای صادره پرداخت.

وی گفت: "یعقوب"، متهم ردیف اول به اتهام قتل عمد به قصاص، به اتهام زنای غیر محصن به ۱۰۰ ضربه شلاق و به اتهام قدرت‌نمایی با چاقو به دو سال حبس و ۷۴ ضربه شلاق محکوم شد.

عکس   عکس : عامل جنایت سعادت‌آباد به دار آویخته شد

قاضی پرونده سعادت‌آباد درباره‌ی حکم "سعیده"، متهم ردیف دوم این پرونده نیز گفت: با توجه به آنکه سه نفر از اعضای هیات قضایی رای به برائت این متهم دادند و فقط نظر دو نفر از قضات دایر بر محکومیت او بود، نهایتا سعیده از اتهام معاونت در قتل عمدی "یزدان" تبرئه شد.

عزیزمحمدی ادامه داد: سعیده به اتهام زنای غیرمحصنه محکوم به ۱۰۰ ضربه شلاق شده است.

عکس   عکس : عامل جنایت سعادت‌آباد به دار آویخته شد

رییس شعبه ۷۱ دادگاه کیفری استان تهران با بیان اینکه آرای صادره بر اساس مشورت ۵ قاضی بوده است، خاطرنشان کرد: قصاص "یعقوب" برای اجرا در ملاء عام صادر شده است.
 

عکس   عکس : عامل جنایت سعادت‌آباد به دار آویخته شد

عکس   عکس : عامل جنایت سعادت‌آباد به دار آویخته شد

عکس   عکس : عامل جنایت سعادت‌آباد به دار آویخته شد

عکس   عکس : عامل جنایت سعادت‌آباد به دار آویخته شد

عکس   عکس : عامل جنایت سعادت‌آباد به دار آویخته شد

عکس   عکس : عامل جنایت سعادت‌آباد به دار آویخته شد

عکس   عکس : عامل جنایت سعادت‌آباد به دار آویخته شد

عکس   عکس : عامل جنایت سعادت‌آباد به دار آویخته شد

   

ارسال این پست به دوستانتان در فیس نما, کلوب, تویتر و فیس بوک

محبوب کن - فیس نماداغ کن - کلوب دات کامتوییت کنیداشتراک گذاری در فیس بوک

هنوز دیدگاهی ثبت نشده است!