با فرزندتان علیه سیگار متحد شوید

عکس   با فرزندتان علیه سیگار متحد شوید

سیگاری شدن فرزند نوجوان شما ربط زیادی به شرایط فرهنگی و تربیتی حاکم بر خانه شما دارد.

شروع فعالیت های ضد سیگاری یا ضد هر رفتار نادرست دیگری باید از دوران کودکی شروع شده باشد. هر چقدر فرزندتان کوچکتر باشد, پذیرش بیشتری نسبت به قوانین شما دارد. شما باید مهارت نه گفتن را به فرزندتان بیاموزید تا اگر کسی پیشنهاد نادرستی به او داد, توان نه گفتن را داشته باشد. ممکن است نوجوان شما بداند که سیگار چیز بدی است اما در برخی شرایط توان نه گفتن نداشته باشد و همین موضوع او را گرفتار می کند.

به نوجوانتان بفهمانید که سیگار نکشیدن در خانواده شما یک قانون است. مثل خیلی از قانون های خوب دیگری که در خانه حاکم است و همه ملزم به رعایت آن هستند. البته این قانون را در صورتی وضع کنید که خودتان سیگار نمی کشید. ضمن اینکه وضع این قوانین نباید مستبدانه و بدون دلیل باشد. او باید بداند که این قانون برای سلامت خانواده وضع شده است.

اگر خودتان سیگاری هستید و نمی خواهید فرزندتان سیگاری شود, او را به عنوان پلیس خودتان تعیین کنید و از او بخواهید که شما را کنترل کند, مثلا اگر در ماشین سیگار کشیدید او موظف باشد به شما تذکر دهد. اگر در یک جمع کوچک یا در مکانی سیگار کشیدید که کودک, سالمند یا زن باردار حضور داشت, از شما بخواهد که سیگارتان را خاموش کنید. اگر قصد ترک کردن دارید او را در جریان ترک کردن سیگار سهیم کنید. به شرطی که واقعا بخواهید ترک کنید.

برخی پدرها و مادرها وقتی فرزندشان درباره مسائل ممنوعه سوالی می پرسد برخوردهای چکشی و نادرستی می کنند, مثلا اگر فرزندشان پرسید اعتیاد یعنی چه, به نوعی برخورد می کنند که گویا سوال بدی پرسیده و نباید چیزی در این مورد بداند. این برخورد غلط ترین شیوه پاسخ گفتن به سوال های کودک و نوجوان است. چرا که او به هر حال به دنبال رسیدن به پاسخ پرسش خود خواهد بود و به هر طریقی به آن می رسد. شاید حتی حاضر باشد آن را تجربه کند تا به کشف برسد. چه بهتر که شما شرایطی را مهیا کنید تا فرزندتان با خیال راحت سوال ها و کنجکاوی هایش را از طریق شما برطرف کند, مثلا اگر درباره ساختار سیگار و چگونگی دود شدن آن سوال داشت و اگر می خواست بداند که سیگار کشیدن چگونه به بعضی افراد لذت می دهد حتما او را راهنمایی کنید. اگر خودتان هم در این مورد اطلاعی ندارید از طریق کتاب, اینترنت یا شخص آگاه مورد اعتمادی به پرسش های فرزندتان پاسخ دهید و کنجکاوی اش را ارضا کنید.

   

ارسال این پست به دوستانتان در فیس نما, کلوب, تویتر و فیس بوک

محبوب کن - فیس نماداغ کن - کلوب دات کامتوییت کنیداشتراک گذاری در فیس بوک
  • برچسب:

  • هنوز دیدگاهی ثبت نشده است!